Faşist AfD’li siyasetçinin asistanı ‘Çin için casusluktan’ gözaltında

Almanya’da faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aday gösterdiği isimlerden Maximilian Krah’ın asistanı, Çin için casusluk yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Almanya’daki federal savcılar, konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, Jian G. isimli kişinin, AP’deki görüşmelerle ilgili olarak Çin istihbarat servisi ile bilgi paylaştığından ve Almanya’daki Çinli muhaliflere karşı ajanlık yaptığından şüphelenildiğini bildirdi. Şüpheli, 22 Nisan Pazartesi akşamı, üç diğer Almanya vatandaşının ‘Çin için casusluk’ iddiasıyla gözaltına alınmasından saatler sonra gözaltına alındı. Bu üç şüphelinin de askeri amaçlarla kullanılabilecek teknolojiyi iletmek üzere Çin’in Devlet Güvenliği Bakanlığı ile birlikte çalıştığı iddiasıyla dün gözaltına alındığı açıklanmıştı.

‘ÇİN GİZLİ SERVİSİNİN ÇALIŞANI’

AP’nin internet sitesinde yer alan bilgilerde, Jian Guo’nun, halihazırda AP vekili ve faşist AfD’in AP seçimlerindeki adaylarından Maximilian Krah’ın akredite asistanı olduğu görülüyor. Öte yandan, savcıların iddiasına göre, şüpheli, aynı zamanda ‘Çin gizli servisinin de bir çalışanı’. Savcılar, şüpheli Guo hakkında şu bilgileri verdi:

“Zanlı, Ocak 2024’te, Avrupa Parlamentosu’ndaki görüşmeler ve kararlar hakkında istihbarat servisi müşterisine defalarca bilgi iletti. Aynı zamanda istihbarat servisi için Almanya’daki Çinli muhalefet mensuplarına (karşı) casusluk yaptı.”

ALMANYA BASINI: İKİ VAKA, BAĞLANTILI DEĞİL

Almanya’nın kamu yayıncısı ARD, RBB ve SWR’nin aktardığına göre, şüpheli, Almanya’nın doğusundaki Dresden kentinde ve Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaşıyor. Savcılar da şüphelinin dün Dresden kentinde gözaltına alındığı bilgisini paylaştı.

AfD Sözcüsü Michael Pfalzgraf, konuya ilişkin açıklamasında, söz konusu iddiaların ‘çok rahatsız edici’ olduğunu söyledi. Pfalzgraf, “Dava hakkında daha fazla bilgimiz olmadığından federal savcıların yapacağı soruşturmaları beklemeliyiz” diye konuştu.

Öte yandan, Almanya basınına yansıyan haberlere göre, gözaltına alındıkları bilgisi dün basına yansıyan ve benzer şekilde ‘Çin için casusluk’ ile suçlanan üç Almanya vatandaşının durumu ile bugün açıklanan gözaltı arasında bir bağlantı bulunmuyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x