İstanbulkart ile ödeme dönemi pilot bölgelerde başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), minibüslerde İstanbulkart ile ödeme dönemini başlattı. Uygulama ilk etapta pilot bölge olarak seçilen Arnavutköy ilçesinde hayata geçirildi. Proje ile minibüs yolcuları da aktarma ve indirim avantajlarından yararlanabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ‘Ücret Entegrasyon Projesi’ni hayata geçirdi. Pilot uygulaması Arnavutköy ilçesinde başlatılan proje ile minibüslerde de İstanbulkart ile ödeme yapılabilecek. İlk etapta, minibüsten otobüs statüsüne geçen 9 araçta başlayan uygulama, kısa sürede İstanbul geneline yayılacak. Proje sayesinde, İstanbul’un toplu ulaşımı, ücret entegrasyonuyla tam entegre hale gelecek. Böylece minibüs yolcuları da aktarma, ücretsiz ve indirim avantajlarından yararlanabilecek.

İBB Arnavutköy Kültür Merkezi’nde yapılan ‘Ücret Entegrasyon Projesi’ tanıtım toplantısında konuşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Akgün, İstanbul’un en önemli sorununun ulaşım olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Minibüslerde ücret entegrasyonunu sağlayan bu proje ile İstanbul ulaşımı için önemli bir dönüşümü başlatıyoruz. Kurduğumuz altyapı sistemini İstanbul’un genelinde kurgulayacağız. İBB olarak hem İstanbul halkına konforlu entegre bir ulaşım hizmeti vermek hem de ulaşım esnafının sorunlarını çözmek için çalışıyoruz.

Artık minibüsler de raylı sistemle, deniz yoluyla, otobüsle tam entegre olacak. Böylece toplu ulaşımda geçerli olan indirimli ve aktarmalı bilet avantajları minibüslerde de geçerli olacak. Aktarmalı, ücretsiz, indirimli ödemeler İBB tarafından sübvanse edilecek. Arnavutköy başta olmak üzere tüm İstanbul için hayırlı olsun.”

Ücret entegrasyonundan ilk etapta 17+1 koltuk kapasitesindeki araçlar yararlanabilecek. Arnavutköy’deki proje kapsamındaki hatlar ise ARN2, ARN3, ARN4, ARN5, ARN6, ARN7, ARN8 ARN9, ARN10 ve ARN11 oldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x