Lastik işçileri için düğüm çözüldü, TİS imzalandı

KOCAELİPirelli, Prometeon, Brisa ve Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında örgütlü Lastik-İş Sendikası, 2024-2025 dönemi Toplu İş Sözleşmesi kapsamında işveren temsilcileriyle bugün 8’inci kez masaya oturdu. 7 binin üzerinde işçiyi ilgilendiren toplantıda uzlaşma sağlandı. Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve sendika yöneticileri Goodyear fabrikasının önünde işçilerle bir araya geldi ve TİS kapsamında işçilerin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 82 oranında zam yapıldığı ilan edildi.

MAAŞLAR NE KADAR OLDU?

Sendikadan yapılan açıklamada zam oranıyla ilgili bilgiler verilerek, “Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere üretim işçisi üyelerimizin ortalama çıplak brüt ücretleri yaklaşık 56.762.-TL/Ay’a; destek işçisi üyelerimizin ortalama çıplak brüt ücretleri 36.600.-TL/Ay’a yükselmiştir. Toplu sözleşmelerimizde düzenlenen ücret ve diğer sürekli sosyal yardım artışları sonucunda 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle üretim işçisi üyelerimizin aylık toplamı gelirleri, sözleşmenin birinci altı ayında %87 oranında artarak 90.000.-TL/Ay’a; destek işçilerinde bu oran %113 artarak yaklaşık 57.000.-TL/Ay’a yükselmiştir.

Bugün üyelerimizin onayı ile imzaladığımız taşıt lastiği işyerleri toplu iş sözleşmelerinde; kazanılmış haklarımızı koruyarak ve üyelerimizin hak ve çıkarlarını koruyarak hedeflerimize ulaşmış bulunuyoruz. Pirelli, Prometeon, Brisa ve Goodyear işyerleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde emeği geçenlere ve kararlı duruşları ile en büyük dayanağımız olan üyelerimize gösterdikleri destek ve güven için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” denildi.


Anlaşma, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak ve 31 Aralık 2025 tarihine kadar 2 yıl yürürlükte kalacak.

İşçiler, bu haberi meşaleler yakıp, konfetiler patlatarak ve halay çekerek kutladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x