AKP sözcüsü hem “Gramsci” dedi hem de NATO’yu övdü

Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan AKP Sözcüsü Ömer Çelik dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Programda AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Eski dünya ölüyor ve yeni dünya doğmak için mücadele ediyor. Şimdi canavarların zamanı” ifadelerini kullandı.

Çelik’in bu sözlerinin İtalyan komünist Antonio Gramsci’ye ait olduğunu dile getiren Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin Twitter’dan şu ifadeleri paylaştı:

“AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Eski dünya ölüyor ve yeni dünya doğmak için mücadele ediyor. Şimdi canavarların zamanı” dedi ve İtalyan komünist Antonio Gramsci’nin bu tespitini alıntıladı. Sonrasında ekleyemedi: Emperyalizm öldü, kapitalizm can çekişiyor! Sonrasında da NATO’yu övdü!”

ANTONİO GRAMSCİ KİMDİR

İtalyan düşünür, siyasetçi ve sosyalist kuramcı.

İtalyan Komünist Partisi’nin kurucu üyelerinden ve bir dönem lideriliğini yapmış olan Gramsci, aynı zamanda Benito Mussolini ve faşizmin sert bir eleştirmeniydi, bu sebepten 1926’da hapsedildi ve kalan hayatını 1937’deki ölümüne kadar hapiste geçirdi.

Marksist literatüre katkısı ana olarak hegemonya, sivil toplum, altyapı-üstyapı ilişkileri, toplumda aydınların işlevi üzerindedir. Devlet teorisi üzerine özgün görüşler ileri sürmüş, başta Althusser olmak üzere birçok Marksist kuramcıyı derinden etkilemiş, görüşleri Batı Marksizm’inin temellerini oluşturmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x